Günlük

Bazı şeyler zaman alır, Bazı şeyler sadece zamanını alır.

Hepimizin olmayacak işler peşinde koştuğu olmuştur. Olmayacağını bile bile zamanla olacağına inandırmaya çalışıyoruz kendimizi hatta çalışmaktan ziyade kendimizi kandırıyoruz, kandırmaya çalışıyoruz.

Ettafımızdaki herşeye sağır, kör oluyoruz kimin ne dediği umurumuzda olmuyor. Zaman alacağını değil de zamanımızı alacağını yaşayarak görmek istiyoruz. Peki o kadar vaktin var mı? Zaman çok değerli.

Evet, bazı şeyler zaman alır, zamanla oturur tüm taşlar yerine, tüm parçalar zamanla birleşir. Olmayan taşların yerine oturmasını beklemek, birbiriyle uyumsuz parçaların birleşmesini beklemek ise sadece zamanımızı alıyor.

Bir tohum ekersin, zamanla filizlenir, büyür, ağaç olur, meyve vermeye başlar. Bu zaman alıyor. İklime uygun olmayan bir bitkiyi ektiğinizde filizlenmez, büyümez, ağaç olmaz ki meyvesini alasın. Buda sadece zamanınızı alır. “Zaman kaybı” telafisi mümkün olmayan birçok şeye davetiye çıkarır.

Yaptığımız herşey için bir bedel ödüyoruz, buna zamanında yapmadığımız şeylerde dahil.

Olmayacak dua’ya amin demek diye bir deyim var. Olmayacak dua yok ama olmaması gereken şeyler ve olmaması gerken insanlar var. Zorlayınca oluyor mu? Olacak mı? Hayır. Sadece zorluyoruz. Olmayacak şeyi zorluyoruz ama kırılan biz oluyoruz.

Olmayacak dua yoktu, olmaması gereken insanlar vardı. “Zaten olmadılar.”

Zamana bırakıyoruz, zamanla yada zamansız bir şekilde de tamamen bırakmak zorunda kalıyoruz. Başlarken hiçbirşeyin sonunu düşünmüyoruz. Olsunda nasıl olursa olsun diye başlıyoruz herşeye.

Zamanımızı alan şeyler;
Hayatımızın tadını kaçırıyor,
Hayatımızdaki fırsatları kaçırtıyor,
Gerçekten olması gereken şeyleri göremiyoruz ve görmeye başladığımızda da çok uzağımızda kalıyor, bizden uzaklaşmış oluyor, çok geç oluyor.

Hayatın tadı, tuzu yok mu?
Canın çok mu sıkkın?
Herşeyden bunaldın mı?
Neye el atsan eline mi kalıyor?
Hiçbir işinin rast gitmediğini mi düşünüyorsun?
Zaman alacak şeyleri bırakıp sadece zamanımızı alacakşeylerin peşinde koştuğumuz için olabilir mi?

Bazı şeyler zaman alır, Bazı şeyler sadece zamanını alır.

Yazar Hakkında

Ufuk KARACA

Sitede yer alan görseller, sözler ve yazıların tamamı şahsıma aittir.

Yorum Yap